Celem Akademii jest poznawanie świata poprzez fotografię oraz uwrażliwianie uczestników na ważną rolę, jaką zajmuje to medium w kulturze.
Na program składają się wykłady połączone z autorskimi warsztatami lubelskich, polskich i zagranicznych fotografików oraz wykłady wybitnych teoretyków kultury zapraszanych przez organizatorów.
Dotychczas byli to między innymi: Witold Krassowki, Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Wcław Wantuch, Anna Musiałówna, Zbigniew Libera, Tomasz Sikora, Krzysztof Gierałtowski, Maciek Nabrdalik, Filip Ćwik, Andrzej Dragan, Krzysztof Miller, Tomasz Tomaszewski, Andrzej Świetlik, Maksymilian Rigamonti, Maciej Jeziorek, Adam Pańczuk.
Projekt nie jest adresowany do osób początkujących, jednak mimo to zapraszamy wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu (w sobotę w godzinach 10.00-17.00).
Udział w Akademii jest bezpłatny.
Zajęcia prowadzi Maks Skrzeczkowski – koordynator projektu.
Osoby zaangażowane w tworzenie projektu:
Maks Skrzeczkowski - magister sztuki, fotograf, podróżnik, pedagog akademicki, wykładowca na Podyplomowych Studiach Fotografii Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej oraz na Wydziale Politologii tejże uczelni, wykładowca w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania. Fotoreporter magazynu "Lajf", międzynarodowy obserwator wyborów prezydenckich na Ukrainie (2004), animator kultury - organizator licznych imprez kulturalnych i fotograficznych oraz pokazów podróżniczych, Współtwórca i koordynator projektu Akademia Odkryć Fotograficznych (prowadzonego w Centrum Kultury w Lublinie przez Pracownię Promocji Dziedzictwa Kulturowego). Wielokrotnie wyróżniony i nagradzany w konkursach fotograficznych oraz za działania w dziedzinie kultury. Juror licznych konkursów fotograficznych, finalista Warsaw Photo Days 2015. Mieszka i pracuje w Kazimierzu Dolnym.
Michał Patroń – kurator wystaw Akademii Odkryć Fotograficznych, muzyk, magister sztuki, a także fotograf. Absolwent studiów podyplomowych (kierunek: fotografia) UMCS, które ukończył z wyróżnieniem dziekana. Po blisko 30. latach zawodowej gry na skrzypcach porzucił profesję muzyka, by zająć się fotografią. Fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów „Forum” i „LAJF – magazyn lubelski”, współredaktor internetowego magazynu „Obscurny”. Entuzjasta fotoreportażu i dokumentu, miłośnik czarno-białej fotografii analogowej. Zajmuje się foto-edukacją i popularyzacją fotografii. Kurator Mobilnej Galerii Lubelskiej Fotografii – projektu realizowanego w ramach otrzymanego Stypendium Prezydenta Miasta Lublin. W 2015 roku zdobył pierwsze miejsce w konkursie fotografii prasowej „Grand Press Photo” w kategorii „Życie codzienne”, finalista "Grand Press Photo 2017". |autorska strona www|
Jerzy Lużyński – bezpośredni organizator projektu, autor, współtwórca i koordynator polskich i międzynarodowych projektów z dziedziny kultury w Anglii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Rosji, Szwecji, Norwegii, Danii, Włoszech oraz na Litwie, Ukrainie i w USA. Twórca wystaw i międzynarodowych projektów edukacyjnych, upowszechniających i promujących wybrane zjawiska kulturowe. Wyróżniony przez Ministra Kultury srebrną odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Autor i współtwórca przedstawień i projektów teatralnych, dwukrotnie wyróżnionych nagrodą „Fringe First”, na Światowym Festiwalu Sztuki w Edynburgu. Uczestnik ponad 100 krajowych i międzynarodowych festiwali sztuki. Współorganizator kampanii promujących Polskę w Europie i USA - między innymi: Festiwal Kultury Krajów Europy Centralnej w Londynie, inauguracja Polskiego Sezonu Kulturalnego w Ambasadzie RP w Paryżu, Roku Polskiego w Hiszpanii, Szwecji i Niemczech, promocji Polski podczas Szczytu Państw Unii Europejskiej w Kopenhadze. Współorganizator Polsko-Amerykańskiego Forum Producentów i Dystrybutorów Filmowych oraz Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (Chicago), wyróżnionego między innymi: listem Gratulacyjnym Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, Prezydenta USA, Baracka Obamy, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Spraw Zagranicznych RP, nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i TV POLONIA. Prezes warszawskiej Fundacji Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE, Założyciel Pracowni Promocji Dziedzictwa Kulturowego Centrum Kultury w Lublinie.
KONTAKT:
Maks Skrzeczkowski: + 48 503 027 536
Michał Patroń: + 48 508 730 335
Jerzy Lużyński: + 48 601 077 954
E-mail: akademia.dysk@gmail.com
JERZY LUŻYŃSKI REALIZOWANE I WSPÓŁORGANIZOWANE PROJEKTY
©2012-2015 PRACOWNIA PROMOCJI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO wszelkie prawa zastrzeżone