2020.02.15-wernisaż wystawy Oleksandry Radczenko „Autoportret” w Akademii Odkryć Fotograficznych. Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, hol przy sali Oratorium godz. 12.10.
„Każdy człowiek jest interesującym obiektem obserwacji: zmienia się z czasem, z nową fryzurą, z każdą porą roku… To potrzebuje dokumentowania i jako fotograf od lat spełniam swoisty obowiązek przed samą sobą – robię autoportrety. Uwielbiam ten rodzaj fotografii, ponieważ warunki są idealne: jako model zawsze jestem otwarta na współpracę natomiast jako autor zdjęć zawsze jestem dyspozycyjna. Nikt mnie nie krępuje i mogę ujmować siebie albo taką, jaką jestem w rzeczywistości, albo taką, jaką tak naprawdę nie jestem. Robię własne portrety dla własnego użytku, dlatego są szczere. To jest mój pierwszy długoterminowy projekt, praca nad którym skończy się już razem ze mną.”
Oleksandra Radczenko urodziła się w Kijowie w 1975 roku. Od kilkunastu lat mieszka w Lublinie. Z Lublinem była związana jej rodzina, stąd pochodzi jej prababcia, która wyszła za mąż za kijowianina i wyjechała do Kijowa. Oleksandra Radczenko jest absolwentką Narodowego Uniwersytetu Lotniczego, który ukończyła w 1997 roku. Ukończyła również Lubelską Szkołę Sztuki i Projektowania (w zakresie fotografii). Fotograf, specjalizuje się w fotografii artystycznej, wykonywanej klasycznym, analogowym sposobem. Pracuje w technikach szlachetnych: cyjanotypia, Van Dyke brown, guma. Jest uczestniczką i organizatorką wielu wystaw fotograficznych, m.in. w Moskwie, Sankt-Petersburgu, Lublinie. Jej wystawa „Kwadratowy świat” otworzyła festiwal Wielokulturowy Lublin (maj 2013).
Inspiruje się Lublinem. Mówi o sobie: „Jestem fotografem i wystawcą. Nie jest to moja praca czy hobby - to całe moje życie. Jestem Ukrainką. Od 2005 roku mieszkam i pracuję w Lublinie. Lubię to miasto, ale nie umiem odpowiedzieć, za co, dlaczego i jak mocno. Tak to jest z miłością - nigdy nie da się określić, za co, po prostu kocha się i już”. Natomiast o Lublinie jako mieście wielokulturowym twierdzi: „Całkowicie się z tym zgadzam. Przecież tu mieszkam, robię co mi się podoba, a Lublin nie tylko nie krępuje moich ruchów, lecz we wszystkim mnie wspiera”.
W 2014 roku wydała album "Było sobie miasto. Lubelskie impresje", który jest podsumowaniem jej prawie 15-letniej obserwacji życia Lublina. https://www.facebook.com/OlexandraRadchenkoPhoto/
Albumy fotograficzne:
"Lublin obiektywem malowany, album pokonkursowy" (Lublin 2012-2013)
"Było sobie miasto. Lubelskie impresje" (Lublin 2014)
Konkursy fotograficzne:
„Portret dziecięcy” (Kijów 1999, I miejsce)
„Fotografia dziecięca NIVEA” (Warszawa, zima i wiosna 2009, zima 2008, trzykrotny zwycięzca)
„Szkolny reportaż” (Sankt Petersburg 2010, III miejsce)
„Zabawa” (Moskwa 2010, I miejsce)
„Wielki mały człowiek” (Lublin 2012, I miejsce)
(za: www.norberitum.pl)
Organizatorzy:
Akademia Odkryć Fotograficznych
Pracownia Promocji Dziedzictwa Kulturowego, Centrum Kultury w Lublinie
Fundacja Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE
Wszelkie informacje uzyskacie Państwo u koordynatora projektu,
Maksa Skrzeczkowskiego,
mobil. + 48 503 027 536
oraz organizatora projektu, Jerzego Lużyńskiego,
mobil. + 48 601 077 954
e-mail: nik7@go2.pl
Akademia Odkryć Fotograficznych adresowana jest do wszystkich osób, dla których fotografia jest czymś ważnym, pragnących poszerzać swoje horyzonty myślowe, nie bojących się ambitnych i trudnych wyzwań.
Wstęp na wykłady jest otwarty dla wszystkich chętnych.
Celem Akademii jest poznawanie świata przez fotografię, rozwój umiejętności, wiedzy i świadomości fotograficznej oraz uwrażliwianie uczestników na ważną rolę, jaką fotografia zajmuje we współczesnych mediach.
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Na program Akademii składają się wykłady połączone z autorskimi warsztatami polskich i zagranicznych fotografów oraz wykłady wybitnych teoretyków kultury i sztuki zapraszanych przez organizatorów.
Spotkania odbywają się przez cały rok raz w miesiącu, w Centrum Kultury w Lublinie przy ul. Peowiaków 12, w godzinach 11.00 -15.00.
ZAPRASZAMY
JERZY LUŻYŃSKI REALIZOWANE I WSPÓŁORGANIZOWANE PROJEKTY
©2012-2015 PRACOWNIA PROMOCJI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO wszelkie prawa zastrzeżone